logo, sosyolab, internet, teknoloji, haber

Sosyolab size teknoloji ve internet dünyasına dair en güncel haberler ve öğretici rehberler sunmayı amaçlayan bir girişimdir.
reklam

Windows 10’da Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir?

windows-10-da-dns-ayarlari-nasil-degistirilir

DNS’nin Anlamı Nedir?

DNS’nin açılımı Domain Name System’dır. İnternet deneyimini son derece kolay hale getiren bir sistemdir. Herhangi bir sitenin IP adresi olan numaralarla değil, ismi ile kullanılabilmesini sağlar. DNS ayarları, internet gezintisinin daha hızlı olması veya güvenlik kaygıları nedeni ile değiştirilebilir.

Windows 10’da DNS Ayarlarını Değiştirme

Windows 10 kullanıcıları için DNS ayarlarının değiştirilmesi son derece kolaydır. DNS ayarlarının değiştirilmesi için; öncelikle Denetim Masası’na giriş yapılır. Ağ ve İnternet bölümüne tıklandıktan sonra, Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne giriş yapılır. Sol yanda görünen Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin kısmına girilir. Bu girişte açılan pencerede, hali hazırda bağlı bulunulan ağ bağlantısı bulunarak üzerine sağ tıklama yapılır ve Özellikler tercih edilir. Görüntülenen listede İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneği seçilerek alt kısımda çıkan Özellikler tercihine tıklanır. Çıkan ekranda, Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan tercihi işaretlenir ve kullanılmak istenen DNS adresi burada görünen alana girilir. Giriş yapıldıktan sonra Tamam’a tıklanarak onaylanır.

Komut İstemi İle DNS Ayarlarını Değiştirme

Denetim Masası üzerinden DNS değişikliği yapılamadığı takdirde, belli kodlarla bu değişiklik yapılabilir. Başlat butonuna sağ tıklama yapılır ve Komut İstemi tercih edilir. wmic nic get NetConnectionID şeklinde kod yazılır ve onaylanır. Değişiklik yapmak için netsh komutu yazılır ve onaylanır. Açılan ekranda, birincil DNS IP için yazılacak olan kod; interface ip set dns name = “ADAPTOR-İSMİ” source=”static” adress =”X.X.X.X” şeklinde olacaktır. Bu kodda ADAPTOR-İSMİ kısmına ilk bakılan listedeki ağ bağdaştırıcı adı, X.X.X.X kısmına ise kullanılmak istenen DNS adresi yazılmalıdır. Alternatif olarak DNS IP adresi için de kullanılacak olan komut; interface ip add dns name = “ADAPTOR-İSMİ” addr=”X.X.X.X”index=2 şeklinde olacaktır. Bu komutta da gerekli yerleri isteğe göre değiştirmek gereklidir. Bu komutlar uygulandıktan sonra yeni DNS ayarları ile kullanım başlayacaktır.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reklam