logo, sosyolab, internet, teknoloji, haber

Sosyolab size teknoloji ve internet dünyasına dair en güncel haberler ve öğretici rehberler sunmayı amaçlayan bir girişimdir.
reklam

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

kredi-kullanirken-nelere-dikkat-edilmelidir

Bankalar, vatandaşların nakit ihtiyacını karşılamak için kredi imkanı sunmaktadır. Bankaların en çok tercih edilen hizmetleri arasında yer almakta olan krediler üç farklı çeşit ile sunulmaktadır. Bunlar ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisidir. Bankalar vatandaşlara bu kredileri vermeden önce pek çok farklı konuda araştırma yapmakta ve daha sonra karar vermektedir.

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi onayı alan ve kredi kullanarak nakit ihtiyacını karşılayacak olan kişilerin ise kredilerini çekmeden önce dikkat etmesi gereken farklı noktalar var. Bilinçli olarak çekilen kredi nakit ihtiyacınızı karşılarken sorun yaşamamanızı sağlar. Bununla birlikte bankalar verdikleri kredilerde açıklamalar yapmadan farklı hizmetleri de sizlere vermektedir. Peki, bilinçli bir kredi kullanıcısı nasıl olunur, nelere dikkat edilmelidir? Birlikte inceleyelim.

Miktar Belirleme

Kredi çeker iken öncelikle ihtiyacınız olan miktara karar vermelisiniz. Kredi çıktı diyerek fazla bir tutar almak size ödeme konusunda zorluk çıkartacaktır. Çekeceğiniz kredi tutarının daha sonra ödeme planını da göz önüne almalısınız. Kredinizi ödeyememeniz sizi bankaların kara listesine alacak ve daha sonraki işlemlerinizde sorunlar çıkartacaktır.

Durumunuza Göz Atın

Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi alıp alamayacağınıza göz atabilirsiniz. Bu sizlere bankalar ile görüşmenizde ekstra bir avantaj sağlayacaktır. Kredi için başvurduğunuz bir bankadan ret almanız diğer bankalara da yansıyacak ve olumsuz etkileyecektir.

Kredi Oranlarını Araştırın

Her bankanın uyguladığı kredi şartları ve kredi oranları farklılık göstermektedir. Bu yüzden tek bir bankaya bağlı kalmadan tüm bankaların kredi şartlarına ve kredi oranlarına göz atın. Araştırmalarınızı gerçekleştirmek için banka banka gezmeden internet siteleri aracılığı ile tüm detaylarına göz atabilirsiniz.

Ödeyeceğiniz Faizi ve Masrafları Öğrenin

Çekeceğiniz kredi tutarı ile birlikte ödeyeceğiniz toplam miktarı ve faiz oranlarına da muhakkak göz atın. Kredi kullanır iken ödeyeceğiniz dosya masrafını da muhakkak banka ile görüşmenizde sorarak teyit edin.

Sözleşmeyi Okuyun

Bankanın size sunduğu kredi sözleşmesini çok uzun diyerek alıp bir kenara atmayın ve muhakkak dikkatli okuyun. Sözleşme üzerinde değişiklik talep etmek sizin en doğal hakkınızdır. Sözleşmeyi imzalayarak tespit ettikten sonra herhangi bir değişiklik yaptıramayacağınızı bilmelisiniz.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reklam